O sznurku

 

Sznurek (szpagat poprzeczny, side split, box split) - jest wynikiem rozciągania najbardziej mięśni wewnętrznych, ale także dwugłowych i czworogłowych ud, a także pozbycia się napięcia zginaczy bioder oraz uruchomienia pleców w odcinku lędźwiowym i wzmocnienia mięśni pośladkowych. Jest to również jedna z najbardziej pożądanych pozycji, której osiągnięcie jest utożsamiane z byciem elastycznym, co oczywiście jest nieprawdziwe, gdyż rozciągnięcie nóg to tylko element bycia osobą elastyczną i rozciągniętą. Nie należy zapomnieć, że organizm to naczynia powiązane i nie ma zdrowego rozciągnięcia nóg bez rozciągnięcia innych partii ciała, jak chociażby prostowników grzbietu, czy mięśni brzucha. Zatem zanim się rozpocznie rozciąganie w kierunku osiągnięcia pozycji sznurka (jeśli wcześniej nie wykonywało się żadnych ćwiczeń rozciągających) należy skupić się na samym początku nad codziennym wykonywaniu ćwiczeń lekko rozciągających wpływających na wszystkie partie ciała.

Sznurek stanowi część obowiązkowego repertuaru pozycji dla np.: dla gimnastyków, tancerzy i sportowców zajmujących się sztukami walki. Dla osób, które regularnie się rozciągają i robią to od dziecka sznurek jest bardzo zwyczajną pozycją, jak stanie, czy leżenie. To nam mówi, że im wcześniej zaczniemy się rozciągać i im więcej czasu poświęcimy (oczywiście zachowując równowagę pomiędzy rozciąganiem, a odpoczynekiem i wzmacnianiem) tym wcześniej nasze ciało zacznie podchodzić do rozciągania jak do czegoś naturalnego/zwykłego, bez czego nie może funkcjonować, bo rozpoznaje stretching jako narzędzie do bycia bardzo sprawnym i zdrowym. Nie oznacza to, że osoby, które zaczęły rozciąganie późno nie mogą osiągnąć tej pozycji. Warto pamietać, że większość ciała to tkanka miękka, która jest podatna na rozciaganie, a odstawową właściwością mięśni jest rozciąganie i kurczenie się dlatego póki żyjemy mamy szansę na rozciągnięcie do pozycji sznurka, ale nie możemy liczyć, że przyjdzie nam to szybko lub/i łatwo.

 

Dla wielu osob ze względu na:

 

 • nieprawidłowe ustawienie bioder spowodowanych skoliozą,
 • wąskie biodra uniemożliwiające duże zakresy ruchów w obrębie panewki biodra,
 • zbyt głęboką lub zbyt płytką panewkę biodra,
 • zbyt silne mięśnie wewnętrzne ud,
 • przykurcze w biodrach,
 • zbyt duże napięcie mięśni czworogłowych uda oraz zginaczy biodra

pozycja sznurka jest naprawdę trudna do osiągnięcia, dlatego należy do niej podejść bardzo mądrze, systematycznie, bez presji i...zawsze po rozgrzewce i z założeniem, że może byc tak, że nigdy się tej pozycji nie zrobi w pełni (to bowiem zależy od wielu, wielu czynników jak: inne rodzaje wykonywanych ćwiczeń, tryb życia, poziom stresu, diety itd.).

Podczas wykonywania sznurka lub podczas wykonywania ćwiczeń prowadzących do zrobienia sznurka dużemu rozciągnięciu ulegają i mięśnie wewnętrzne ud i przyczepy ścięgniste mięśni wewnętrznych ud (chodzi szczególnie o przyczepy przy kości łonowej oraz po wewnętrznej stronie kolan), a te łatwo ulegają nadciągnięciom, naderwaniom i zerwaniom dlatego należy być ostrożnym i nie pospieszać się. Trzeba mieć na uwadze, że do kontuzji w/w mięśni i przyczepów łatwo jest doprowadzić rociągając się bez rozgrzewki lub rozciągając się gwałtownie, a ich leczenie trwa dość długo, nie wspominając o powrocie do fromy sprzed kontuzji.

Najważniejszymi elementami wykonania sznurka w sposób prawidłowy są:

 • rotacja ud - wykręcenie na zewnątrz,
 • odwodzenie ud
 • brak przykurczy w obrębie bioder
 • brak napięcia w mięśniach czworogłowych

Bez tych elementów będzie tworzony zbyt duży nacisk na panewkę, co będzie powodowało blokadę oraz ból, a to może prowadzić do trwałego zniechęcenia się, dlatego należy najpierw skupić się na tych elementach po stosowaniu treningów lekko rozciagających wszystkie partie ciała.

 

O treningu

 

Każdy trening Extensio jest przeznaczony dla wszystkich zdrowych osób w wieku 7-... bez przeciwskazań od lekarza do stosowania trenigu rozciągającego. Treningi Extensio są tak skomponowane by wpływały one na ogólno poprawę elastyczności wszystkich mięsni oraz zdrowej ruchomości w stawach. Są to treningi, na których zarówno osoby bardzo nieelastyczne i rozpoczynające proces rozciągania jak i te już bardzo porozciagane, odkryją nowe możliwości swojego ciała i pogłebią swoją świadomość. Treningi Extensio można potraktować nie tylko jako drogę ku lepszemu samopoczuciu fizycznemy, ale także jako drogę do zgłebiania wiedzy na temat swojego ciała, swojej psychiki, co w efekcie będzie prowadziło do zmiany jakości życia. Treningi Extensio do droga do umysły poprzez ciało, które dzięki specjalistycznemu rozciąganiu staje się naszym najwspanailszym domem, w którym chcemy spędzać czas.

 

Część ogólna

 

To zestaw odpowiednio dobranych, nieskomplikowanych ćwiczeń oddziałowujący na wszystkie partie mięśniowe, stawy oraz narządy wewnętrzne, który sam w sobie stanowi ogólnorozwojowy trening rozciągający wszystkie partie ciała. Ten zestaw ćwiczeń można stosować codziennie, nawet kilka razy:

- Rano - aby pobudzićukład nerwowy oraz krążeniowo - oddechowy do pracy i przyspieszyć wydalanie toksyn zebranych w oragnizmie po nocy,
- Popołudniu - aby między innymi rozruszać się w trakcie dnia przyspieszając tym samym krążenie i podnosząc ciśnienie krwi, co sprawia, że mózg staje się bardziej dotelniony i przez to sprawniejszy, a odciążony kręgosłup mniej doskwiera.
Wieczorem - aby rozluźnić mięśnie i się zrelaksować po całym dniu pracy sprawiając, że napięcie mięśniowe spada, co daję krwi i limfie swobodniej krązyć po organzimie. 

Aby sprawić, że ciało będzie:

 

 • lepiej ukrwione,
 • sprawniejsze,
 • mniej narażone na urazy,
 • odtoksycznione,
 • mniej narażone na choroby poprzez sprawniejszy układ krążeniowo-oddechowy oraz limfatyczny
 • mniej narażone na ból w stawach dzięki lepszemu ukrwieniu tkanki chrzęstnej,
 • smuklejsze dzięki odtoskycznianiu organizmu, lepszemu metabolizmowi oraz odpowiednim napięciom mięsniowym rzeźbiącym sylwetkę,

 

Ta część ogólna, po której następuje dalsza część treningu ma również na celu:

 

 • pobudzenie pompy krążeniowej w oragnizmie,
 • rozgrzanie głównych partii mięśniowych,
 • przygotowanie ciała i psychiki na proces rozciągania,
 • spowodowaniu wydzielania mazi stawowej poprzez delikatny nacisk na stawy

 

Część ogólna trwa około 25 minut minut

 

Część specjalistyczna

 

Część ogólna płynnie przechodzi w specjalistyczną i podczas tej części skupiamy się wokół pracy nad rozciąganiem pod kątem sznurków czyli pracą nad rozciaganiem i wzmacnianiem m.in.: poniższych mięśni, grup mięśniowych:

 • mięśnie wewnętrzne ud wraz z przyczepami ścięgnistymi zarówno przy biodrze, kości łonowej, jak i przy kolanach,
 • zginacze bioder wraz z przyczepami ścięgnistymi,
 • ścięgna pod kolanami,
 • mięsień biodrowo lędźwiowy,
 • mięśnie pośladkowe,
 • mięśnie czworoglowe ud

Podczas treningu stosujemy ćwiczenia rozciągające i wzmacniające oraz stabilizujące.

 

Ta część trwa około 40 minut

 

Część końcowa

 

Trening kończy się chwilą relakasacji, która pozwala układowi nerwowemy na zebranie informacji po treningu, a układowi krążenia i oddechowemu daję na uspokojenie się.

 

Ta część trwa 3-5 minut

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.